I když norma umožňuje zapojení až 32 účastníků do jednoho PROFIBUS segmentu, segmenty by měly být rozhodně kratší. Proč? Protože jedna chyba může ovlivnit chování všech 32 stanic. Čím méně stanic zapojíte do jednoho segmentu, tím rychleji najdete chybu, a čím více menších segmentů vytvoříte, tím robustnější síť získáte.
Zvolit správnou topologii je důležité proto, abyste se v ní lépe vyznali a dokázali případné chyby snáz lokalizovat. Nám se osvědčilo zapojení stanic do hvězdy, protože síť je přehlednější a kvalitu signálu v jednotlivých segmentech změříte z jednoho místa.
A pokud potřebujete ještě robustnější komunikaci, například na klíčových linkách, kde nelze tolerovat ani krátkodobé výpadky, použijte plně redundantní kruhovou topologii.
Pořád platí, že spolehlivost sítě z velké části závisí na zdravých konektorech, nepoškozené kabeláži a správně zapojených komponentech. Zrobustňovat síť bez kontroly těchto prvků je jen ztráta času, protože by se chyby stejně dřív nebo později projevily.
U řady strojů najdeme pohyblivé PROFIBUS stanice, připojené přes flexibilní PROFIBUS kabel nebo kroužkové sběrače. Jsou to třeba portálové jeřáby, karuselové stroje, vozíky, zakladače apod. Flexibilní kabel i sběrače se ale můžou poškodit a oprava bývá nákladná a náročná. A někdy vůbec nejde flexibilní kabel použít. Pak musíme najít jiné řešení.
Související produkty
Společnost FOXON je držitelem certifikátu ISO 9001:2015
Made by FOXON s.r.o. © 2021