RECENZE

PROFINET

DATAEAGLE compact 4703 bezdrátový PROFINET s ET200S

Od společnosti Schildknecht vyzkoušíme bezdrátový DATAEAGLE Bluetooth (2,4 GHz) PROFINET IO. Ukážeme si nastavení těchto modulů přes počítač a zjistíme, že snad jednodušší to už ani být nemůže. Online je vše vidět i na videoukázce.

DATAEAGLE řada 4000 byla speciálně vyvinuta pro bezdrátový přenos průmyslové komunikace PROFINET IO a bezdrátový Ethernet (řada 3000 umožňuje bezdrátový PROFIBUS). Využitím patentní filtrovací technologie je garantováno stabilní a stálé bezdrátové propojení. Lze propojit jakákoliv zařízení komunikující pomocí sběrnice PROFINET IO ve stylu plug&play bez nutnosti další konfigurace bezdrátových produktů. Série DATAEAGLE 4712 podporuje také zařízení komunikující pomocí bezpečnostního protokolu PROFIsafe na PROFINETu. Výrobce stejné zařízení dodává i s b ezdrátovou technologií 869 MHz. 

Dosah mezi bezdrátovými zařízeními je zcela závislý na vzdálenosti komunikujících modulů a hlavně množství přirozených překážek. V kancelářích železobetonového paneláku je dosah jiný než na přímé viditelnosti, ovšem je možné v praxi použít směrové antény pro zvýšení dosahu.

Tolik menší ofiko a pojďme zkusit, jak vůbec ten „orel“ funguje. Provedení Compact je určeno k montáži na DIN lištu. Jako u ostatních podobných zařízení funguje vždy jeden modul jako MASTER a další jako SLAVE. Toto kompaktní provedení nemá vestavěný žádný webový server a k eventuálnímu nastavení, které často ani není potřeba, slouží jednoduchý software. Ten je ke stažení na webu výrobce zdarma. Bluetooth jede v pásmu 2,4 GHz výkonem 100 mW.

 

dataeagle - provedení compact | FOXON

 

Pro úplnost zbývá zmínit ještě existenci verze Classic a X-treme (krytí IP65), podle obrázků je jasné, k čemu které verze lépe slouží. Všechny bezdráty můžou být jak pro Bluetooth tak pro technologií 869 MHz, dále se liší podporou ProfiSAFE protokolu a tak dále. Detaily najdete v přehledném katalogu na odkazu v závěru.

 

dataeagle - verze | FOXON

 

Celkové parametry našeho modulu jsou uvedeny na obrázku. Zajímavé jsou poslední dobou udávané maximální provozní teploty i u jiných výrobců, těch 60 °C bych rád viděl v praxi.

 

dataeagle - parametry | FOXON

 

Každý modul má dva RJ14 Ethernet konektory. Uvnitř je samozřejmě switch, což je výborné pro praktické propojení – nemusíte hledat konec linky, když potřebujete instalovat bezdrát například na již fungující zařízení. Micro USB porty na spodní straně slouží k připojení PC s konfiguračním softwarem.

 

dataeagle - RJ14 Ethernet konektory | FOXON

 

Prakticky si bezdrátový PROFINET vyzkoušíme s jedním ET200S, jako PLC již obligátní S7-1200. Propojení RJ45 z CPU do ET200S v podstatě přerušíme a do PROFINET linky zapojíme naše dva moduly. Není nutné nikde nic nastavovat. Pokud máme standardně nastaveny Bluetooth moduly, bude vše fungovat okamžitě.

 

dataeagle + ET200S + S7-1200 | FOXON

 

Na čelní straně každého modulu najdeme čtyři různobarevné LED pro indikaci stavu. Není ani nutné číst manuál, abychom zjistili, k čemu která LED slouží. Modrá indikuje Bluetooth spojení Master–Slave, žlutá Rx pak tok dat a podobně. Je to jednoduché jak facka.

 

dataeagle - LED pro indikaci stavu | FOXON

 

Každý Bluetooth Master modul umožňuje připojení několika slave modulů, podle typu od jednoho až do sedmi. Jak jste si jistě přečetli v parametrech, náš 4703 Master umí tři slave moduly. Asi takto, díky dvouportovému switchi na každém DATAEAGLE modulu je možné přijímač i vysílač vrazit i doprostřed linky, což jsme si již zmiňovali, ale tady je to lépe vidět.

 

dataeagle - připojení několika slave modulů |FOXON

 

Nejprve rozchodíme ET200S IO periferii na stole, a pak můžeme vyrazit do terénu, neboť není nic lepšího, než si vše zkusit v praxi. Pro eventuální další nastavení a také uložení konfigurace slouží výrobcem dodávaný jednoduchý software.

 

dataeagle - vyzkoušení v praxi | FOXON

 

Konfigurační software s originálním názvem DATAEAGLE Wizard je ke stažení na odkazu v závěru, včetně USB driveru. K propojení na micro USB port (tedy pokud se tak jmenuje) stačí obyčejný USB kabel ze šuplíku, například od externího disku, nebo čtečky paměťových karet. Není nutné nic speciálního. Instalace softwaru a driveru proběhla bez potíží.

 

dataeagle - Konfigurační software s originálním názvem DATAEAGLE Wizard |FOXON

 

DATAEAGLE Wizard umožní online připojení k jednotlivým modulům, nastavení parametrů, stanovení funkce Master nebo Slave a ještě několik dalších drobností. Moc toho není, není ani co by se mohlo ještě více nastavovat.

dataeagle - DATAEAGLE Wizard | FOXON

 

Výkon Bluetooth je například možné omezit v mnoha stupních, ale v defaultním nastavení je vše na maximu a není nutné tohle nějak řešit.

 

dataeagle - výkon bluetooth | FOXON

 

Jediné, co je při více slave modulech vhodné zkontrolovat, jsou adresy účastníků, aby se nijak „nebily“. My jsme měli jen jednoho slave dříče s dvojkou, tak to bylo jednoduché.

 

dataeagle - adresy účastníků | FOXON

 

Načtení a zápis parametrů do Slave modulu s adresou 2.

 

dataeagle / Načtení a zápis parametrů do Slave modulu s adresou 2 | FOXON

 

Velmi jednoduše se dá těch pár parametrů uložit do souboru pro zálohu nebo pozdější obnovení konfigurace při nějakých pokusech, jako jsme to dělali my.

 

dataeagle - uložit pro zálohu nebo obnovení konfigurace | FOXON

 

Komparace se provádí otevřením dvou uložených souborů najednou. Vše je velmi jednoduché, v podstatě cokoliv navíc by již bylo zbytečné. Žádné složité nastavení, jen eventuální adresy a jedeme. Všechno musí fungovat na první dobrou.

 

dataeagle - komperace | FOXON

 

Asi takto.

 

 dataeagle - zapojeno | FOXON

 

To ale není vše, připojíme baterky a jdeme s periferií ET200S někam na procházku.

 

dataeagle - připojení baterky | FOXON

 

Zatím jsme dorazili, vzhledem ke slabším baterkám, pouze do vedlejší kanceláře, ale na demonstraci funkce to stačí.

 

dataeagle - větší vzdálenost | FOXON

 

Bateriový zdroj nás ovšem tentokrát položil na lopatky, odešel bez rozloučení zrovna uprostřed testů, asi mu nesvědčilo čerstvé podzimní podnebí.

 

dataeagle - větší vzdálenost | FOXON

 

Vedle v kanceláři ještě jaksi tak stačil nějakou energii vydat, ale venku úplně propadl. No, vyrazíme do „Jednoty“ pro další baterky. Tak pokračování za chvíli, nemůžeme si nechat ujít „snídani v trávě“ s funkční a blikající periferií ET200S. Osmnáct voltů v napájení spolehlivě omezí dosah na minimum.

 

dataeagle - 18 V v napájení | FOXON

 

Nasadili jsme čerstvé baterky, vše se spolehlivě rozběhlo, tak jedeme na druhé kolo.

 

dataeagle - nasazení baterií | FOXON

 

Mimochodem tyhle nové baterky (koupila je neznalá osoba) jsou pěkné dreky, vývody mají z nějakého ocelového nepájivého materiálu a nebylo možné je spojit dohromady. Nakonec se to povedlo pouze s pomocí izolačky. Proto je potřeba při koupi baterek věnovat pozornost materiálu vývodů a hlavně si je jít koupit sami.

 

dataeagle - kvalita baterií | FOXON

 

Asi takto.

 

dataeagle

 

Vrazíme celou periferii do tašky a vyrazíme podruhé do přírody.

 

dataeagle - větší vzdálenost | FOXON

 

Vzdálenost od kanceláří cca 70 m.

 

dataeagle - 70 m od kanceláře | FOXON

 

Periferii to venku evidentně svědčí, zato my jsme místy vypadali jako kosmonauti. Důchodci z blízkého „Domova seniorů“ nás pozorovali s obrovským zaujetím.

 

dataeagle - 70 m od kanceláře | FOXON

 

Popošli jsme kousek dále a opravdu, těch 100 m udávaných v parametrech bylo limitních. Dál jsme se i přes velkou snahu nedostali, periferie při ztrátě signálu vypadla. Na druhé straně, jakmile se adaptéry opět automaticky spárovaly, vše se znovu bez jakéhokoliv zásahu rozběhlo.

 

dataeagle - 100 m od kanceláře | FOXON

 

Těžce se vzdálenost do kanceláří v horních patrech domu odhaduje, právě na lodžii je instalován MASTER modul.

 

dataeagle - vzdálenost | FOXON

 

Bezdrátová PROFINET periferie ET200S s DATAEAGLE moduly je vidět i na videu:

Závěr

Funguje to opravdu ihned, nic se nenastavuje. Platí ovšem všechno, co jsme si řekli u jiných podobných zařízení. Dosah je velmi individuální, závisí na prostředí, ve kterém budete bezdrát používat. Jestliže Bluetooth nebude ideální, můžete vyzkoušet moduly pracující v pásmu 869 MHz. Nejedná se o úplně lacinou záležitost, proto je třeba mít v dosahu jistotu. Proto vám je ve FOXONu můžeme zapůjčit na vyzkoušení.

Autor: Jaroslav Blažek, blaja.cz

Související produkty

 

 

Novinky
z naší firmy

Stačí 2 e-maily měsíčně a neunikne vám nic podstatného. 
Přihlaste se a každou druhou středu čtěte přímo ve své poště.

Váš e-mail je u nás v bezpečí. Vždy ctíme Zásady zpracován osobních údajů.

Společnost FOXON je držitelem certifikátu ISO 9001:2015

Sledujte nás i na sociálních sítích.

Made by FOXON s.r.o. © 2019

Rychlý dotaz


Typ vašeho dotazu