RECENZE

PROFIBUS

2. část recenze PROFIBUS tester ProfiTrace 2 – nejběžnější poruchy, reporty

Další díl o analyzátoru Profitrace 2 pro PROFIBUS sítě, ve kterém si ukážeme, jak vypadají nejběžnější poruchy a jak a kde se pomocí analyzátoru zobrazí. Teď teprve začne to zajímavé. Na závěr mám pro vás i nějaká videa, kde přesně uvidíte, jak se signál mění třeba při zkratu na lince a podobně.

Jednotlivé záložky s nástroji ProfiTrace 2 jsme si objasnili v prvním díle, takže můžeme přistoupit k věci. Při všech testech byla rychlost PROFIBUS sběrnice 1,5 Mbps.

Takhle pro zapamatování vypadá ideální signál na sběrnici PROFIBUS. Tohle je obrázek zobrazující oba kanály, bude zajímavý pro porovnání zkratů na sběrnici A nebo B.

Než se ale dostaneme přímo k poruchám na síti PROFIBUS, ukážeme si i poruchy konfigurace Slave.

ideální signál na sběrnici PROFIBUS, tester ProfiTrace2 

Záložka ProfiTrace a dole pak Kontrola dat, to je ta záložka s lupou. Tady můžeme vidět data, která se zapisují nebo čtou ze zvolené stanice. Přes tlačítko Přidat záznam si vyplníme v samostatném okně, co chceme vidět. Tady v příkladu se jedná o periferii ET200S osazenou modulem 4xDO a z PLC programu včechny 4 výstupy blikají 1 Hz.

Pokud si myslíte, že to není nic zvláštního, tak si povšiměte, že nikde nepotřebujete znát adresu periferního prostoru, tedy PIW/PQW. Stačí zadat jen PROFIBUS adresu. Tahle funkce totiž přečte vše z dat na Slave stanici. Je to vidět ve sloupci Data, kde v binárním tvaru jsou první čtyři bity na H, tedy požadavek na sepnutí všech výstupů.

 Záložka ProfiTrace a Kontrola dat

 

Stále záložka ProfiTrace a dole pak Live list, to je zase záložka se srdíčkem. Teď už uvidíme poruchu na Slave stanici, a to poruchu konfigurace. Konkrétně tady jsem za chodu vytrhl výše zmiňovaný modul 4xDO u ET200S. Nejde o žádnou oblibu ET200S při simulaci, ale prostě jen o jednoduchost, u stanic Wago se moduly vytrhávají obtížněji.

 Záložka ProfiTrace a Live list

Stále záložka ProfiTrace, ale Zobrazení statistik stanice. Velmi důležitá funkce. V rozbaleném menu jsou vidět všechny dostupné statistiky stanice. Ty si ihned po spuštění začíná ProfiTrace 2 zapisovat, aby byly kdykoliv dostupné uživateli. Hlavně se jedná o prvních pět poruchových statistik. Další mají více informativní charakter, můžete tady konkrétně vidět intervaly výměny dat na adrese 40 (1,776 ms a 0,513 ms). Rychlost PROFIBUS je tady stále 1,5 Mbps.

Záložka ProfiTrace, Zobrazení statistik stanice

Pro vyšší rychlost PROFIBUS není interval výměny úměrně rychlejší, obrázek dole pro porovnání je ze skutečné aplikace na rychlosti 12 Mbps.

 Analyzátor sítí PROFIBUS ProfiTrace2, ukázka software

 

Tak a tady máme hezkou ukázku, jak přibývají poruchové Syncs statistiky na adrese 12 (Syncs – jedná se o výměnu kontrolních dat mezi Master a Slave, zjednodušeně Master stále říká Slave „Jsi tam?“ a Slave odpovídá „Ano jsem“).

Tady upozorním, že i když Syncs v této statistice občas přibývají, navenek vše stále může vypadat OK. Ale signalizuje to na potíže, které se mohou dále prohloubit a způsobovat rozsáhlejší výpadky komunikace, projevující se třeba zastavováním stroje.

poruchové Syncs statistiky 

Záložka Osciloskop a jedna z běžných závad. Na poslední stanici s adresou 12 je vadný nebo není zapnutý zakončovací odpor sítě. Signalizuje nám to ten pomalý náběh tvaru zákmitů.

 Záložka Osciloskop

Záložka Osciloskop a opět celkem častá chyba. Někde na lince je slepá odbočka, typicky smotaný kus PROFIBUS kabelu v rozvaděči pro programátora s jedním koncem připojeným přes konektor na Slave stanici. To je ten propad dole v kroužku.

V případě podrobnějšího prostudování průběhu a manuálu dokážete z časové odezvy signálu určit i v jaké vzdálenosti od měřeného místa se slepá odbočka nachází.

 Osciloskop - slepá odbočka

 

Záložka Osciloskop a opět celkem častá chyba. ZKRAT. Nic neobvyklého, a pokud není přímo na konektoru, tak i přes to PROFIBUS dokáže někdy fungovat, zvlášť když je ve zkratu jen jedna větev, hlavně B, tedy červená. Tohle je ovšem zkrat na A, tedy zelené větvi, a ten je smrtelný.

Osciloskop - zkrat

 

Záložka Sloupcový graf, zde je vidět, že zkrat na sběrnici už je neudržitelný, pokles napětí na jednotlivých Slave i Masterovi je velký. Stanice 6 je Wago, na kterém přes cca 10m PROFIBUS kabel zkrat vznikl.

Připadalo mně, že zařízení různých výrobců na PROFIBUS sběrnici mají rozdílnou citlivost na zpracování signálu. Zatímco ET200S padalo na hubu při každém větším zaškobrtnutí, tak WAGO 750-323 jelo až do posledních chvilek i na průběhy hodně zkreslené. Je to ale jen poznámka, nepodložená objektivním laboratorním měřením.

 Záložka Sloupcový graf

Záložka ProfiTrace a výše uvedený zkrat jak se jeví v panelu Live list. Wago ale stále jede jako ruský tank.

 ProfiTrace, Live List

Záložka Osciloskop a velmi častá porucha. Je to rušení. To se mně ovšem nepodařilo žádnými běžnými prostředky vyvolat, zkoušel jsem fén, mixér, vrtačku + všechny domácí spotřebiče na odizolovaném PROFIBUS kabelu, bez stínění, omotaném síťovým kabelem a nic. Škoda, že nemám fén jako pan Kopecký v jedné filmové komedii, kdy z něj vymontoval kondenzátor a rušil u sousedů televizi. Kdyby někdo v tomto čase přišel k nám, asi by mě měl za úplného blázna. Odolnost PROFIBUSU byla obdivuhodná. Obrázek je proto ze skutečné aplikace půjčený od kolegy.

Rušení je zakroužkováno a projevuje se hlavně propady v prázdné části telegramu, kde teče proud jen přes zakončovací odpory a úroveň napětí je přibližně 1 V. Je to velmi nebezpečná porucha a obtížně se hledá.

Osciloskop - rušení


K vygenerování závěrečné zprávy slouží menu Zpráva -> Generovat report. Můžete si zvolit všechno možné i nemožné co se do reportu zahrne, hlavně nesmí chybět v hlavičce název společnosti, bez vyplněné hlavičky se generování nespustí.

ProfiTrace2, generování reportu


Navíc se dá do zprávy vložit vaše logo a pokud máte report pro zahraničního partnera i zvolit jazykovou verzi z více jazyků, tedy nejen obligátní němčiny a angličtiny.

ProfiTrace2, jazyk reportu - nastavení


Stisknutím tlačítka se vše vygeneruje a ukáže v náhledu. Pak už jen stačí vytisknout, nejlépe přímo do pdf, a odevzdat.

Tisk reportu


Na závěr ukázka, že vše není vždy jednoduché. Průběhy, které jste doposud mohli vidět, a jsou i na videoukázkách, pocházejí z PROFIBUS sítě 1,5 Mbps. Tenhle je ovšem ze sítě 12 Mbps. Při těchto rychlostech má průběh signálu do ideálu opravdu hodně daleko, a jeho vyhodnocení je zase o něco komplikovanější.
Analyzátor sítí PROFIBUS ProfiTrace2

 

Z těch nejběžnějších poruch si prohlédněte nějaké video ukázky, na kterých je změna průběhu signálu hezky vidět.

Vadný nebo nezapojený odpor na konci sběrnice PROFIBUS:

Slepá odbočka ze sběrnice PROFIBUS:

Zkrat na sběrnici PROFIBUS:

Variant poruch a jejich průběhů je nespočet, snažil jsem se aspoň o přiblížení těch nejvíce problémových. Níže z odkazu si stáhněte data, která nahrajete do analyzátoru, a můžete prohlížet průběhy, aniž byste byli připojeni na sběrnici. V poslední části se už seznámíme s pokročilejšími funkcemi analyzátoru, jako třeba obsahem zpráv, simulací celé PROFIBUS sítě a třeba převzetí vlády nad některou Slave stanicí.

Autor: Jaroslav Blažek, blaja.cz

Související produkty

 

Novinky
z naší firmy

Stačí 2 e-maily měsíčně a neunikne vám nic podstatného. 
Přihlaste se a každou druhou středu čtěte přímo ve své poště.

Váš e-mail je u nás v bezpečí. Vždy ctíme Zásady zpracován osobních údajů.

Společnost FOXON je držitelem certifikátu ISO 9001:2015

Sledujte nás i na sociálních sítích.

Made by FOXON s.r.o. © 2019

Rychlý dotaz


Typ vašeho dotazu