RECENZE

PROFIBUS

Modul aktivního zakončení pro sítě PROFIBUS DP

Aktivní a spolehlivé zakončeni linky PROFIBUS DP, tentokrát s redundantním napájením a změřením promocí PROFIBUS DP testeru. Zakončení PROFIBUS DP sběrnice u PLC SIMATIC S7 nelze nechat jen tak v případě potřeby občasného připojení třeba programovacího přístroje, nebo příležitostního externího DP zařízení. Samozřejmě zakončení změříme, jestli se opravdu na sběrnici při připojení něco odehraje.

Celý nevelký přístroj společnosti Procentec je určen k montáži na DIN lištu, obsahuje dvojité napájení, měřicí konektor a připojení PROFIBUS DP sběrnice přes běžnou odnímatelnou svorkovnici, není tedy nutný PROFIBUS DP konektor.

Aktivní zakončení je otevřené pro všechny PROFIBUS DP protokoly s automatickou detekcí rychlostí, napájení redundantní 19–28 VDC/max. 60 mA, diagnostická LED jednotlivých napájecích větví.

Aktivní zakončení Profibus DP

Takhle vypadá průběh signálu na nezakončené nebo špatně zakončené PROFIBUS DP sběrnici u našeho zkušebního zapojení s jednou Master stanicí CPU 315DP a několika Slave stanicemi.

průběh signálu na nezakončené, nebo špatně zakončené Profibus DP


Zapojíme aktivní zakončení podle topologie sítě. Jak bylo uvedeno v jiném článku, pokud máme na konci nějakou DP stanici a nepotřebujeme prodloužit linku dále, není nutno aktivní zakončení použít.

Zapojené aktivní zakončení podle topologie sítě, FOXON

Jedno napájení a můžeme vyzkoušet, jak se bude zakončení chovat.

Aktivní zakončení slouží jen pro ukončení sběrnice s řádným napájením měřícího konektoru a zakončovacích odporů PROFIBUS DP linky. Takže je zvlášť vhodné pro připojení třeba programovacího PC s různými typy NETlink převodníků, které vyžadují napájení elektroniky z konektoru sběrnice a dalších aktivních přenosných zařízení.

Aktivní zakončení sítě, FOXON


Tohle už je průběh signálu se zapojeným aktivním zakončenim. Je vidět, že signál je v podstatě ideální. Jak se průběh opravdu mění při připojení zakončení, se můžete podívat na videu na konci článku.

průběh signálu se zapojeným aktivním zakončenim


Tady už máme celý PROFIBUS DP Active Termination rozdělán, abychom se podívali, co se vůbec skrývá uvnitř.
Profibus DP active termination

Z jedné strany konektory na oboustranném tištěném spoji...

konektory na oboustranném tištěném spoji

...z druhé už osazení součástkami. Stejně jako u jiných typů je vidět redukce napájení z 24 VDC na 5 VDC, fitlr, tlumivka a další součástky. Chybí už jen schéma zapojení a klidně si to v případě poruchy opravíte sami. I když při dnešní úrovni technologie a výroby se to už snad ani nemůže pokazit.

 redukce napájení z 24VDC na 5VDC , fitlr, tlumivka na aktivním zakončení, FOXON

 

Videoukázka z připojování a odpojování aktivního zakončení PROFIBUS DP:

Závěr

Rozhodně vám tento prvek pomůže při realizaci různých vývodů na ovládacích pultech strojů a technologických linek. Nechat například vývod sběrnice PROFIBUS DP pro programovací PC jen tak, se nevyplácí a stojí za to celou sběrnici řádně zakončit. A už vůbec nemluvím o rychlostech 12 Mbps, kde bez aktivního konce nebo účastníka je ponechání otevřené sběrnice naprostý hazard.

Autor: Jaroslav Blažek, blaja.cz

Související produkty

4 050.00 Kč (bez DPH)

Novinky
z naší firmy

Stačí 2 e-maily měsíčně a neunikne vám nic podstatného. 
Přihlaste se a každou druhou středu čtěte přímo ve své poště.

Váš e-mail je u nás v bezpečí. Vždy ctíme Zásady zpracován osobních údajů.

Společnost FOXON je držitelem certifikátu ISO 9001:2015

Sledujte nás i na sociálních sítích.

Made by FOXON s.r.o. © 2019

Rychlý dotaz


Typ vašeho dotazu