RECENZE

Recenze

Bezdrátové senzory od Monnitu – v čem je ALTA lepší než řada Standard

Společnost Monnit významně vylepšila hardware pro bezdrátový sběr dat do cloudu a vtiskla mu nové označení ALTA. Jaroslav Blažek pro vás tyto bezdrátové senzory vyzkoušel a ukáže vám, o jak významné změny se jedná.

Jsou to dva roky, kdy vám Jaroslav Blažek představil senzory Monnit Standard a jejich hlavní funkce v článku o bezdrátovém sběru dat. Nový hardware řady ALTA je ve spoustě věcí velmi podobný a byla by ztráta času opakovat, co již bylo napsáno. Bude zajímavější věnovat se hlavně novým vlastnostem hardware.

Jak je vidět, jedná se o širokou škálu bezdrátových senzorů, které komunikují s gateway v pásmu 868 MHz, a následně se naměřené hodnoty ukládají do cloudu na serveru společnosti Monnit.

monnitalta 30

Gateway vypadá asi takto, k dispozici pro porovnání máme jak starý hardware s označením Monnit, tak nový se značkou ALTA, k tomu několik snímačů, jak uvidíme dále. Je důležité připomenout, že spojení do cloudu umí tato gateway přes pevnou internetovou linku, přičemž není vyžadována pevná IP, neboť gateway má dynamické přidělování IP adresy. K dispozici jsou ještě gateway s Wi-Fi rozhraním, dále s pomocí bezdrátové mobilní sítě anebo s USB rozhraním, kdy funkci brány obstará aplikace pro PC.

monnitalta 01

Pro úplnost, než se pustíme do praktických věcí, ještě seznam všech momentálně dostupných ALTA snímačů. Všechny je najdete na našem e-shopu.

monnitalta 31b

Gateway jednoduše připíchneme do internetu a počkáme, než se rozsvítí zelené LED na čelní straně, což je za několik sekund. První LED na čelní straně indikuje připojení brány do internetu, druhá připojení k iMonnit severu a třetí pak spojení snímačů přes 868 MHz pásmo. Bezdrátové snímače jsme měli v provedení Mini, na malou 3V baterii. Výrobce udává životnost baterie senzoru v tomto malém provedení 3 roky.

monnitalta 02

Hlavní vylepšení ALTA hardware proti Standard Monnit jsou následující: samozřejmě dosah, který je trojnásobně zvětšen, a také paměť pro zaznamenaná data. Tak uvidíme, jak se tyto parametry u nás projeví. Pro verze snímačů na AA baterie ještě prodloužená výdrž, ovšem tu nijak zkoumat nebudeme. Na webu výrobce najdete také další novinky.

monnitalta 32

K dispozici máme pro porovnání také senzor ze starší řady Standard Monnit. Zde je na místě důležité upozornění, podle výrobce nelze senzory a gateway křížit, tedy Monnit Standard nejde připojit do ALTA gateway a naopak. Opravdu to nejde, zkoušeli jsme to.

monnitalta 03

Obě gateway jsou typu Ethernet, tedy připojení do internetu pevnou linkou z našeho routeru. Jednodušší už to být nemůže, stačí ještě napájení 5 V a anténa.

monnitalta 05

Každý senzor má v balení vlastní baterii...

monnitalta 06

...stačí jednoduše stiskem odejmout kryt a baterku zasunout do držáku.

monnitalta 07

Data se ukládají a přistupuje se na ně ze serveru iMonnit, proto je nutné mít vytvořen účet. Je to hned, výrobce nabízí několik typů od přístupu zdarma až po plně placený se všemi výhodami. Základní účet free bohatě stačí pro spoustu aplikací.

monnitalta 10

Dvě gateway, tedy na serveru dvě sítě, číslo jedna je ALTA gateway, dvojka pak starší Monnit Standard.

monnitalta 11b

A senzory. Pro nový ALTA máme čtyři, ve starší Standard Monnit stačí jeden pro porovnání. Co který umí, je jasné z obrázku.

monnitalta 12b

Gateway komunikuje se serverem každých 5 minut, nebo jak si nastavíme.

monnitalta 13

A každý senzor pak s gateway jednou za dvě hodiny, nastavení lze prodloužit až na 12 hodin. Znamená to, že senzor jednou za dvě hodiny změří a odešle hodnotu na gateway. Ta ji pak „šoupne“ na cloudový server iMonnit. Systém není tedy určen pro kontinuální měření, ale o tom jsme detailněji psali v prvním článku.

monnitalta 14

Zde je to přesně vidět, podle časové značky senzor každé dvě hodiny poskytl data, tedy teplotu. I když na obrázku umístěný kus je ještě snímač s logem Monnit, popis říká, že se jedná o ALTA senzor. Signál na 100 %, baterka taky. Jedná se o snímač na balkóně v kanceláři, takže je vidět, kolik stupňů bylo u nás ve Vsetíně v tento ranní čas.

monnitalta 15

Vyzkoušíme paměť pro data. Všechno jsme si nastavili a zprovoznili 28. 8. a 29. 8. dopoledne jsme obě gateway vypli a nechali je několik dní, ať ukážou, co umí. Podotýkám, že starší verze Monnit nemá paměť pro data, tedy aspoň dle výrobce.

monnitalta 04

Starší verze senzoru. 29. 8. dopoledne gateway odpojena a připojena znovu 31. 8. odpoledne. Mezi tím nic, žádná data. Signál cca 70 %, senzor byl v paneláku, o několik pater níže než gateway.

monnitalta 16

Nový senzor ALTA (nenechte se zmást starší grafikou na cloudu Monnit), tady je vidět, že po připojení ke gateway si tato stáhla všechna data z doby, kdy byla mimo provoz, nebo kdy byly senzory mimo dosah. Kapacitně to vychází na 512 záznamů. Tohle je nová vlastnost, která posouvá celé měření o kus dále. Například kolegové mají senzor vlhkosti a teploty v autě, takže stačí, když se auto objeví u firmy na parkovišti a gateway si stáhne všechny záznamy z doby, kdy byl snímač mimo dosah.

monnitalta 17

Z doby, kdy jsme byli pryč, nám data po načtení vytvořila takový sympatický grafický průběh teploty.

monnitalta 18b

Další z nových vlastností je výrazně prodloužený dosah senzorů a gateway, výrobce udává až trojnásobně větší vzdálenost mezi komponenty ALTA. Nelze to nijak objektivně změřit, záleží na prostoru, ale uvidíme, takový dosah by se měl nějak projevit. Dva senzory jsme proto posunuli v paneláku o tři podlaží níže, což jsou ty s menší úrovní signálu. Ta byla u obou na cca 70 %, vzdálenost šikmo přes železobeton přibližně 15 metrů.

monnitalta 20

Proto jsme snímače přemístili až do sklepa, kotelny. Tedy přes šest pater, dobrých 25 metrů poctivých panelů.

monnitalta 08

Tady už je vidět rozdíl. Starší snímač Monnit Standard se již nedokázal udržet s gateway ve spojení, ale nový hardware ALTA jede panel nepanel. Zkusíme se podívat trochu detailněji.

monnitalta 21b

Starší Monnit po posunutí mimo dosah indikuje signál 0 a údaj teploty je zamrazen na „nějaké“ hodnotě.

monnitalta 22b

Řada ALTA jede, ani kolísavý signál úrovně okolo 20 % mu nedělá potíže, měření vlhkosti a teploty je v pořádku. Je vidět, jak v noci vlhkost v kotelně vystoupila znatelně nahoru.

monnitalta 23b

Na cloudu běží také nová grafika ohledně monitorování senzorů, tohle je jen na ukázku, záleží na uživateli, čemu dá přednost.

monnitalta 24

Tak senzory a gateway ALTA jsou opět dále proti starší řadě Monnit Standard, zvětšený dosah a paměť pro naměřené hodnoty je významné plus. Pokud si chcete tohle vyzkoušet, rádi vám půjčíme gateway a také nějaký senzor. Stojí to za to i vzhledem k velmi příjemné ceně zařízení.

monnitalta 09

 

Závěr

Využití? Například gateway s připojením přes mobilní data 3G sítě vezmete do tašky, ve fabrice připojíte senzor do rozvaděče, nebo kde je potřeba, a nepotřebujete žádné připojení do internetu. Průběžně vyhodnotíte data a za pár dnů nebo týdnů zařízení vezmete zpět. A pokud stačí data jen za několik dní, gateway klidně necháme doma a do rozvaděče někde ve firmě položíme jen třeba senzor teploty, který za pár dní přineseme v kapse zpět, stáhneme z něj naměřené údaje a vyhodnotíme.
Samozřejmě nový gateway umí stejné jako starší, posílat upozornění, e-maily, exportovat data do excel souboru atp. O tom ale více v předešlém článku.

Autor: Jaroslav Blažek. blaja.cz

Související produkty

Novinky
z naší firmy

Stačí 2 e-maily měsíčně a neunikne vám nic podstatného. 
Přihlaste se a každou druhou středu čtěte přímo ve své poště.

Váš e-mail je u nás v bezpečí. Vždy ctíme Zásady zpracován osobních údajů.

Společnost FOXON je držitelem certifikátu ISO 9001:2015

Sledujte nás i na sociálních sítích.

Made by FOXON s.r.o. © 2019

Rychlý dotaz


Typ vašeho dotazu