RECENZE

Recenze

Tester kabelů PROFINET / ETHERNET VDV II Pro

Tento tester umožňuje rychlou kontrolu měděných kabelů od hlasových, datových a video instalací, a to jak v domácnosti a kanceláři, tak hlavně v průmyslovém prostředí, pro které je přímo předurčen. Ukážeme si, co všechno opravdu umí a jak funguje. 

banner skoleni blog

Přístroj je dodáván v praktickém pouzdru včetně příslušenství. Již to dává tušit, že se nejedná o nějakou jednoduchou zkoušečku s několika LED, ale o profesionální přístroj pro průmyslové použití. Tento tester měří zkrat mezi vodiči a stíněním, přerušení vodiče, vzdálenost do přerušení vodiče, přehození vodičů, chybějící vodiče, délku kabelu, detekuje síťovou rychlost 10/100/1000 MB, a co je zajímavé, indikuje přítomnost PoE včetně velikosti napětí.

 

Tester kabelů PROFINET / ETHERNET VDV II Pro 

 

V  ouzdru najdete ještě drobné příslušenství několika kabelů pro vyzkoušení nebo jako etalon.

 

příslušenství k testeru VDV II Pro 

 

Konstrukce je klasická, hlavní měřicí konektory najdete shora, remote adaptér pak na pohyblivé části přístroje. Je vidět, že kromě nejpoužívanějšího ethernetu umí přístroj také video kabely a telefonní spoje. Dá se dokoupit sada 12 remote označených adaptérů pro identifikaci více kabelů, přičemž číslo adaptéru je indikováno při měření také na displeji. Tento základní adaptér má číslo 1. Hlavní je ale kontrola Ethernet a PROFINET kabelů.

 

tester PROFINET / Ethernet kabelů, FOXON 

 

Bez elektřiny nic nefunguje, proto, než něco začneme zkoušet, instalujeme do přístroje 9 VDC baterku. Ta je součástí balení, ale nechtěli jsme ji rozbalovat z originálního packu, přístroj po našem testu poputuje k zákazníkovi. Proto ta „švédská“ baterie.

 

tester běží na 9VDC baterii 

 

Takto vše vypadá po zapnutí, zvolena funkce ethernetu a nepřipojen žádný kabel.

 

kabel tester po zapnutí 

 

PROFINET patří v průmyslu a PLC zařízeních k základní kabeláži, proto každý spoj je potřeba zkontrolovat. PROFINET má zapojeny jen 4 žíly. Číslo 01 vlevo nahoře indikuje, že kabel je zakončen koncovým adaptérem 1, jak bylo uvedeno výše.

 

indikace zakončení kabelu adaptérem 1 

 

Detail displeje, postupným stiskem tlačítka sítě (vpravo) přistroj měří také jednotlivé páry. Měření vzdálenosti, tedy délky kabelu, fungovalo výtečně, o jeho přesném nastavení bude řeč dále. Písmeno S vlevo signalizuje správné propojení stínění na kabelu.

 

detail displeje kabel testeru VDV II Pro 

 

Tohle máme běžný přímý kabel 10/100 Mbit/s Ethernet, tedy má zapojeny jen 4 žíly, stejně jako PROFINET, ale je bez stínění.

 

běžný přímý kabel 10/100 Mbit/s Ethernet 

 

Tohle je DRIVE-CLiQ originál kabel Siemens. Propojení je téměř shodné s předchozím, jen se jedná o křížený čtyřžílový kabel včetně stínění. Horní a spodní řádek přesně ukazuje, jak jsou jednotlivé vodiče propojeny.

 

propojení VDV II Pro kabel testeru s DRIVE-CLiQ kabelem od Siemens 

 

Tak zde standardní plný ethernet kabel 10/100/1000 MB, zapojeny všechny žíly. Jedná se skutečně o kablík délky 1 metr.

 

propojení se standardním plným ethernet kabel 10/100/1000 MB 

 

Pro správné měření vzdálenosti slouží tato konstanta TDR v menu nastavení přístroje. 72 % je default, pokud by měření bylo nepřesné, je potřeba změřit stejný typ kabelu větší délky, minimálně 15 m, a změnou konstanty nastavit správnou délku na displeji. V tomto menu je ještě možnost indikace portu na přepínači, kde je kabel připojen. Stačí tuhle funkci aktivovat a na připojeném portu začne blikat LED komunikace, takže vidíte, který kabel je který, což je parádní vychytávka.

 

konstanta TDR pro správné měření vzdálenosti 

 

Ovšem co takové PoE, tedy napájení spotřebičů po ethernet kabelu. Velmi užívané například při připojení IP kamer do Ethernetu. Tento přípravek nám přidá na Ethernet napájecí stejnosměrné napětí z běžného adaptéru.

 

TP-LINK 

 

Na straně LAN přípravku není nic, napájení bude pokračovat až na portu PoE.

 

kabel tester VDV II Pro 

 

Na napájené straně již tester ukáže velikost napětí a na jakých pinech je detekováno. Desítka na displeji ukáže aktuální rychlost ethernetu, pokud jste na síti.

 

velikost napětí + na jakých pinech je detekováno 

 

Detail displeje s detekcí PoE. Pro instalace těchto zařízení, které jsou napájeny po ethernetu, tedy PoE technologií, je takový přístroj k nezaplacení.

 

Detail displeje s detekcí PoE 

 

Ještě ukázka režimu kontroly koaxiálních kabelů, jen stínění a jeden vodič.

 

ukázka režimu kontroly koaxiálních kabelů 

 

Tester umí také telefonní linky a kabely, tedy malý konektor RJ11 až RJ25.

 

VDV II Pro, FOXON 

 

Tak a zbývá sbalit tester do pouzdra a v případě potřeby vyrazit na kontrolu kabelů do provozu. Podívejte se na video, jak nám přístroj fungoval včetně detekce PoE.

 

VDV II Pro tester v obalu 

 

 Jaroslav Blažek, blaja.cz

Související produkty

Novinky
z naší firmy

Stačí 2 e-maily měsíčně a neunikne vám nic podstatného. 
Přihlaste se a každou druhou středu čtěte přímo ve své poště.

Váš e-mail je u nás v bezpečí. Vždy ctíme Zásady zpracován osobních údajů.

Společnost FOXON je držitelem certifikátu ISO 9001:2015

Sledujte nás i na sociálních sítích.

Made by FOXON s.r.o. © 2021

Rychlý dotaz


Typ vašeho dotazu