PŘÍPADOVÉ STUDIE

Případové studie

ComBricks sleduje PROFIBUS v uhelném dole

Začít s permanentní diagnostikou vaší průmyslové sítě rozhodně nemusí znamenat ji celou přestavět. Že to i u opravdu velkých strojů může být snadný zásah, se přesvědčíte v případovce o těžařských strojích v severních Čechách.

Vršanská uhelná a.s.logo7vM

Firma, která v r. 2008 vznikla rozdělením Mostecké uhelné, těží mezi Mostem a Chomutovem hnědé uhlí a dodává ho do českých elektráren. Ikonou povrchových dolů je pro veřejnost především 5 obřích rypadel.

Jak projekt vznikl

Kolesové rypadlo je obří stroj určený pro povrchovou těžbu skrývky a uhlí. Nachází se ve velké vzdálenosti (i několik kilometrů) od řídicího střediska a je přímo vystavován povětrnostním vlivům.

obrazek 1

Průmyslová komunikace v rámci tohoto stroje musí být velmi robustní, proto je realizovaná pomocí PROFIBUSu. Už v minulosti bylo rypadlo osazeno profihuby a repeatery, aby se průmyslová síť rozdělila na galvanicky nezávislé segmenty, a tím se zvýšila její odolnost.

Dalším logickým krokem byl požadavek na permanentní monitoring sítě PROFIBUS. Vzhledem k velikosti a složitosti stroje by to výrazně zefektivnilo údržbářské činnosti.

obrazek 2

Navržené řešení a jeho výhody

Aby se nemuselo zasahovat do struktury sítě ani její kabeláže, navrhli jsme vyměnit použité profihuby za sestavu ComBricks od společnosti Procentec.

Takové řešení má totiž stejné funkce, jako původní profihuby, tzn. posílení profibusové sítě, a při instalaci se zařízení pouze vymění „kus za kus“, není třeba síť přestavovat. Zároveň ale bude systém ComBricks síť permanentně sledovat a informace o PROFIBUSu poskytovat obsluze a údržbě přes vestavěný webový server.obrazek 4

Systém ComBricks navíc disponuje alarmovým systémem, takže v případě chyby v síti může posílat odpovědným zaměstnancům upozornění a ti na ně můžou okamžitě reagovat.

Realizace

Všechny zásahy do elektroinstalace se ve Vršanské uhelné dělají s maximální opatrností. Na správné zapojení PROFIBUS sítě dohlížel jak technik Vršanské uhelné, který rypadlo dobře zná, tak i zaměstnanec FOXONu.

Kromě sestavy ComBricks (řídicí modul a 4 osciloskopické repeatery) jsme zákazníkovi dodali ještě OPC server pro moduly ComBricks, aby bylo možné data vyčítat do nadřazených systémů a vizualizovat je. Také jsme zaměstnance proškolili ve fungování a diagnostice sítě PROFIBUS, a to nejen pomocí systému ComBricks, ale také diagnostického nástroje ProfiTrace 2.

banner skoleni blog

Co projekt přinesl

To vše mělo jasný společný cíl – dokázat ve Vršanské uhelné o PROFIBUS síť pečovat tak, aby se minimalizovaly nečekané odstávky, chybu umět lokalizovat a odstranit co nejrychleji, případně ji i předvídat.

Co bude dál?

Protože se systém ComBricks pro permanentní diagnostiku PROFIBUSu osvědčil, bude se ve Vršanské uhelné postupně zaimplementovávat i do dalších kolesových rypadel, aby byl monitoring PROFIBUS sítí komplexní. Data bude pak možné vyhodnocovat na jednom místě a sledovat trendy, což může pomoct ještě efektivnější správě sítě PORFIBUS.

obrazek 6

Související produkty

Novinky
z naší firmy

Stačí 2 e-maily měsíčně a neunikne vám nic podstatného. 
Přihlaste se a každou druhou středu čtěte přímo ve své poště.

Váš e-mail je u nás v bezpečí. Vždy ctíme Zásady zpracován osobních údajů.

Společnost FOXON je držitelem certifikátu ISO 9001:2015

Sledujte nás i na sociálních sítích.

Made by FOXON s.r.o. © 2021

Rychlý dotaz


Typ vašeho dotazu