PŘÍPADOVÉ STUDIE

Případové studie

Kvalita 24 V a teplota se ve Škodovce monitoruje bezdrátově

Už ve třech halách závodu ŠKODA AUTO Mladá Boleslav dnes funguje systém bezdrátového sběru dat, který jsme vyvinuli přímo v libereckém FOXONu. Ukážeme vám, co a jak jsme na jednotlivých místech řešili a že je to systém vhodný i do menších provozů.

ŠKODA AUTO a.s., Mladá Boleslav

skodaNejvětší česká firma po světě vyprodukuje přes milion vozů ročně. Ve svém hlavním závodě v Mladé Boleslavi zaměstnává asi 23 tisíc lidí a vyrábí modely FABIA, RAPID, OCTAVIA a KAROQ. Zažívá teď velmi úspěšné období, a to i díky důrazu na moderní procesy a nástroje, které výrobu či údržbu zefektivňují.

Jak projekt vznikl aneb co bylo potřeba?

ŠKODA AUTO, montážní linka

Už z principu vyplývá, že na montáži je obrovské množství řídicích a elektrických výrobních zařízení, tudíž i velké množství zdrojů.

Aby výroba probíhala plynule a bez výpadků, potřebuje stabilní napájecí napětí 24 VDC. Jenže nespolehlivý zdroj není v tomto počtu a ve velké hale snadné najít.

ŠKODA AUTO, nářaďovna

V nářaďovně řeší údržba stejné téma jako každá druhá výrobní hala. Teplota v rozvaděčích, obzvlášť v letních měsících, může vystoupat tak vysoko, že by mohla být PLC a další komponenty poškozeny. 

ŠKODA AUTO, svařovna

I na svařovně je kvalita napájecího napětí důležitá. Zdroj, který má velké výkyvy napětí, zařízení ohrožuje. Navíc časté přestavby technologie mění podmínky a zatížení zdrojů.

Údržba tedy potřebuje nástroj k tomu, aby mohla ověřovat, které zdroje jsou v pořádku a které přestávají vyhovovat, a to dřív, než způsobí potíže.

Navržené řešení

ŠKODA AUTO, montážní linka

Uhlídat desítky zdrojů pomáhají bezdrátové senzory FIOT Sensor. Na montáži jich je nyní dohromady 30. Každých 5 sekund posílají na gateway a dále nadřazeným aplikacím aktuální hodnoty, a tak vidíte prakticky živě, jak se napájecí napětí chová. Dispečink sleduje aktuální data i historické průběhy na velkoplošné obrazovce a dokonce i v mobilní aplikaci na tabletu, kde je k dispozici i layout haly.

FIOT sensor v rozvadeci2

ŠKODA AUTO, nářaďovna

I tady jsou do rozvaděčů nasazeny senzory. FIOT Sensor má v sobě integrované teplotní čidlo, a tak údržba sleduje změny teplot v reálném čase. Rostou-li, zasáhne dřív, než dojde k potížím.

kolaz kit new

ŠKODA AUTO, svařovna

Na svařovně mají FIOT Sensor také, ale neslouží pro permanentní monitoring. Kvůli jednoduché instalaci a mobilitě ho údržba používá jako diagnostický nástroj. Průběžně ho přesouvá na místa, kde existuje podezření na problematický zdroj. Tam sleduje 24 VDC třeba jen několik dní. Poté ho může nasadit jinde.

Hlavní výhoda

ŠKODA AUTO, montážní linka

Nespornou výhodou je velmi jednoduché zprovoznění systému i jeho průběžné rozšiřování.

Nejvíc ale obsluha oceňuje zasílané alarmy. Při překročení limitní hodnoty se na obrazovce zobrazí alert. Údržba se tak o nežádoucím kolísání napětí dozvídá takřka v reálném čase.

ŠKODA AUTO, nářaďovna

FIOT Sensor tu funguje jako součást širšího condition monitoringu. Všechna data, sbíraná ze stroje, se integrují do společné databáze a vizualizačního systému. Údržba nepotřebuje další způsob vyčítání dat, vše vidí na jednom místě, a může objevit i další závislosti.

ŠKODA AUTO, svařovna

Hlavním přínosem je velká mobilita jednotlivých prvků. Snadno si tak ověříte podezření na nespolehlivý zdroj, kdekoli potřebujete, stačí připojit senzor.

A jak se se systémem pracuje dál?

Všechny tři projekty stojí na produktu FIOT Sensor a následné vizualizaci sebraných dat ve webovém rozhraní nebo mobilní aplikaci. Vidět aktuální i historická data tak může každý z běžného počítače/tabletu, kdo má do systému přístup. To slouží nejen údržbě, ale i managementu.

FIOT Starter Kit aplikace

Protože je systém modulární, můžou se přidávat další senzory podle potřeby. Ve vizualizaci jen přibydou nové položky a příslušné dashboardy.

Senzory dokážou sbírat i další veličiny. Můžete využívat různá data, nejen napětí a teploty.

 

schema fiot starter kit 1

Co je to FIOT Sensor

FIOT Sensor je bezbateriový bezdrátový senzor, který se umisťuje na DIN lištu a napájí se buď přímo z napětí, které monitoruje, případně z externího zdroje.

Je to hlavní článek bezdrátového monitoringu FIOT – sbírá různé veličiny a po frekvenci 868 MHz (tzn. nezávisle na WiFi) je každých 5 sekund posílá na gateway. Ta je pak poskytuje dál databázi nebo nadřazeným aplikacím.

fiot starter kit web 2Dokáže měřit hned několik veličin:

  • kvalitu napájecího napětí 24 VDC,
  • teplotu uvnitř senzoru,
  • teplotu externí přes teplotní čidlo 1-Wire,
  • hodnoty z analogového nebo digitálního vstupu,
  • náklon ve 3 osách.

Analogovým vstupem můžete měřit např. vibrace, tlak, průtok, otáčky apod. Digitální vstup slouží pro měření počtu vyrobených kusů, počtu sepnutí relé kontaktů atd. Záleží jen na vás, která data vám jsou užitečná.

Může ho vyzkoušet každý

Na tomto senzoru jsou postavené mnohé projekty condition monitoringu (FIOT), které pro naše zákazníky ve FOXONu připravujeme, vyzkoušet si ho ale můžete i v mnohem menším měřítku. FIOT Sensor se totiž dá koupit ve startovací sadě FIOT Starter Kit. Ta obsahuje dva senzory, bránu, vizualizační webové rozhraní, mobilní aplikaci a další příslušenství. Podrobněji si tuto sadu prostudujete v článku věnovaném právě FIOT Starter Kit.

Související produkty

Novinky
z naší firmy

Stačí 2 e-maily měsíčně a neunikne vám nic podstatného. 
Přihlaste se a každou druhou středu čtěte přímo ve své poště.

Váš e-mail je u nás v bezpečí. Vždy ctíme Zásady zpracován osobních údajů.

Společnost FOXON je držitelem certifikátu ISO 9001:2015

Sledujte nás i na sociálních sítích.

Made by FOXON s.r.o. © 2019

Rychlý dotaz


Typ vašeho dotazu