Praktická teorie

Praktická teorie

Miniseriál: Průmyslové switche – část 1.

Protože opakování je matka moudrosti, připravili jsme pro vás dvoudílný miniseriál o switchích. V prvním díle se dočtete, jak vlastně switche fungují a proč byste měli dát přednost těm, které se vyrábí speciálně pro průmysl. Také se dozvíte, k čemu poslouží manažovatelné a nemanažovatelné switche a jak se rozhodnout mezi optikou a metalikou. 

Proč potřebujeme switche?

Switche slouží k rozvádění Ethernetové nebo profinetové sítě po stroji nebo po výrobní hale. Můžete je využít např. pro propojení mezi PLC a HMI panely nebo mezi PLC a vzdálenými periferiemi. Také umožňují propojovat další zařízení mezi sebou a vytvářet různé topologie. Buď připojíte všechna zařízení do jednoho switche (hvězdicová topologie) nebo vzájemně propojíte více switchů a vytvoříte tak další topologie. Ty se podle struktury dělí na stromové nebo sběrnicové, nebo v případně manažovatelných switchů s podporou kruhové topologie (to znamená, že síť je redundantní a při přerušení jednoho kabelu nebo odpojení switche síť dál komunikuje).

Výhody průmyslových switchů

Průmyslové switche jsou na rozdíl od těch klasických odolnější vůči okolním vlivům, např. teplotám či elektromagnetickému rušení z jiných zařízení (frekvenční měniče apod.) a jsou v robustním ocelovém pouzdře. Další výhodou průmyslových switchů je možnost redundantního napájení (při výpadku jednoho napájecího zdroje můžou bez přerušení pracovat dál).

Ve switchích bývají standardně konektory RJ 45, do kterých se dávají metalické kabely. U většiny switchů se dá také vybrat kombinace s optickými porty, tzn. s možností připojení optických kabelů. Optika má dvě výhody. Můžete s ní komunikovat na výrazně delší vzdálenost než s metalikou. Metalika umožňuje cca 100 m, optika může být až v řádech kilometrů. A navíc díky probíhání světla je komunikace pomocí optiky víceméně imunní vůči elektromagnetickému rušení.

Nemanažovatelné vs. manažovatelné

Nemanažovatelné switche v rámci sítě pouze propojují zařízení mezi sebou. Oproti tomu manažovatelné switche mají svou IP adresu a dá se na ně připojit a nastavovat další parametry (nastavení kruhové topologie, alarmů atd). Díky podpoře SNMP se lépe provádí diagnostika sítě. Pro účely diagnostiky vám také poslouží možnost nastavení dalších parametrů jako je mirror port, který zrcadlí port z jednoho vstupu na druhý, můžete dělat přímo diagnostiku komunikace např. z PLC.

Metalika a optika – výhody a nevýhody

Metalické kabely jsou žílové kabely, ve kterých je napětí a které komunikují mezi sebou. Jsou levnější než optické, ohebné, dobře se „tahají“ a jsou z 90 % kompatibilní s klasickými konektory RJ 45. Maximální vzdálenost, na kterou mohou mezi dvěma switchi komunikovat, je však pouze 100 m. Jakmile je mezi stanicemi delší vzdálenost, měl by se použít další switch. Také mohou mít v určitých situacích problém s elektromagnetickým rušením. V případě elektromagnetického pole z frekvenčních měničů může docházet k rušení na kabelu a může hrozit ztráta nebo porušení dat.

Optické kabely jsou vyrobeny buď z plastu, nebo ze skla a komunikuje se v nich pomocí světla. Umožňují komunikovat na velké vzdálenosti až v řádech kilometrů. Pokud potřebujete propojit místa vzdálená 2–3 km, tak vám stačí pouze 2 switche. Navíc tím, že se v kabelu šíří světlo, je probíhající komunikace elektromagneticky imunní. Na druhou stranu nejsou tak vhodné pro ohyb. Pokud je budete často nebo příliš ohýbat, můžou se poškodit nebo prasknout a kabel pak přestane vodit. V rámci rozvaděčů se sice používají odolnější plastové, které ale mají tu nevýhodu, že se časem opotřebují, jelikož plast na rozdíl od metaliky degeneruje. 

No a to je z prvního dílu vše. V tom druhém vám přiblížíme, jak vlastně funguje mirror port a kdy vás zachrání redundantní napájení. Dále uvedeme příklady speciálních switchů a vysvětlíme, jaké jsou rozdíly mezi produkty od společností Kyland a Nautilus Infotech.

Související produkty

Novinky
z naší firmy

Stačí 2 e-maily měsíčně a neunikne vám nic podstatného. 
Přihlaste se a každou druhou středu čtěte přímo ve své poště.

Váš e-mail je u nás v bezpečí. Vždy ctíme Zásady zpracován osobních údajů.

Společnost FOXON je držitelem certifikátu ISO 9001:2015

Sledujte nás i na sociálních sítích.

Made by FOXON s.r.o. © 2020

Rychlý dotaz


Typ vašeho dotazu