Praktická teorie

Praktická teorie

Miniseriál: Průmyslové switche – část 2.

Druhý díl našeho miniseriálu o switchích je tu! Tentokrát se podíváme na zoubek redundanci a na praktickém příkladu osvětlíme funkci mirror portu. Dále si představíme kategorii speciálních switchů, zopakujeme způsoby montáže a na závěr si řekneme, jaký je rozdíl mezi switchi od společností Kyland a Nautilus Infotech.

 Co je vlastně redundance?

Redundantní technologii podporují pouze manažovatelné switche a slouží jako prevence proti poruše sítě. Pomocí kabelů můžete propojit do kruhu několik switchů, aniž by se zacyklily. Po naprogramování na kruhovou technologii komunikují pouze jedním směrem. Pokud by došlo k přerušení kabelu nebo vypadnutí jednoho switche, ostatní switche se díky redundanci automaticky přepnou a začnou komunikovat druhou stranou. Síť tak bude i přes výpadek jednoho zařízení stále funkční.

Jak funguje mirror port – příklad z praxe

Tato funkce se používá hlavně pro diagnostiku. Díky mirror portu dokáže switch zrcadlit komunikaci z jednoho portu na druhý. Díky tomu může např.  pomocí počítače nebo jiného diagnostického nástroje odposlouchávat komunikaci mezi PLC a zbytkem sítě.

Příklad z praxe: Na portu 7 máte PLC a na portu 2 zbytek sítě (ostatní periferie). V rámci toho daného switche mezi sebou tedy komunikuje jenom sedmička a dvojka. Pokud se chcete do sítě připojit počítačem, připojíte se například do osmičky. Rádi byste ale sledovali data mezi PLC a jednotlivými periferiemi. V tomto případě ale nic neuvidíte. Komunikace totiž probíhá jen mezi sedmičkou a dvojkou, osmička, ve které jste vy, s ničím nekomunikuje. Díky mirror portu se ale sedmička může zrcadlit a objevit se v kopii automaticky i na osmičce.

Speciální switche

Ze speciálních switchů u nás najdete například switche s konektory M12, které jsou šroubovací. Jejich výhodou je větší odolnost vůči fyzickým vlivům, např. otřesům, kapalinám, vlhkosti apod. Další specialitou jsou PoE switche, které umožňují po daném portu kromě komunikace nabídnout i napájení pro další zařízení. Ty se využívají například v kamerových systémech. Ke kameře stačí připojit pouze datový kabel, který zařízení zároveň napájí.

Pod tuto kapitolu switchů můžeme zařadit i optické převodníky, které umožňují převádět Ethernet na optiku a zpátky. Jejich výhodou je nižší cena.

 Způsoby montáže

Switche se dále dají dělit na dvě kategorie dle způsobu montáže. Tím prvním je připojení na DIN lištu (klasická elektrikářská lišta). Větší switche se připojují do racku a dávají se buď do ústředen, nebo se speciálně montují. Většina switchů, které nabízíme s montáží na DIN lištu, umožňuje také montáž přímo do panelu.

Switche od Kyland a Nautilus Infotech

Vlastnosti switchů, které vyrábějí tyto dvě společnosti, jsou velmi podobné. Každá společnost však nabízí designově jiné prvky a jiná provedení. Rozdíl je tedy hlavně v designu, rozestavení prvků a rozměrech, protože do každého zařízení se hodí něco jiného. Kyland se specializuje také na důlní průmysl a energetiku. Switche od obou společností mají vysokou kvalitu a velmi nízkou míru reklamovatelnosti.

A to je konec miniseriálu o switchích. Ať už jste se dozvěděli něco nového nebo si zopakovali věci, které dávno znáte, věříme, že vám náš dvojčlánek přišel k chuti. Hledáte vhodný switch pro váš provoz a nejste si jisti, jaký vybrat? Napište nám na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. a my vám s výběrem poradíme.

Související produkty

1 404.00 Kč (bez DPH)

Novinky
z naší firmy

Stačí 2 e-maily měsíčně a neunikne vám nic podstatného. 
Přihlaste se a každou druhou středu čtěte přímo ve své poště.

Váš e-mail je u nás v bezpečí. Vždy ctíme Zásady zpracován osobních údajů.

Společnost FOXON je držitelem certifikátu ISO 9001:2015

Sledujte nás i na sociálních sítích.

Made by FOXON s.r.o. © 2019

Rychlý dotaz


Typ vašeho dotazu