OSTATNÍ ČLÁNKY

Ostatní články

Hlídejte kvalitu 24 VDC, je to snazší, než myslíte

A můžete s tím začít prakticky hned

Jak sledujete napájecí napětí 24 VDC ve zdrojích? A jak teploty v rozvaděčích? Který z vašich zdrojů potřebuje vyměnit a který ještě slouží, jak má? Víte, který způsobuje výpadky linky? Jak dlouho trval ten poslední a jaká kvůli tomu byla ztráta ve výrobě?

To je hodně velmi podstatných otázek, na které často neexistují uspokojivé odpovědi. Bylo by prostě potřeba, aby mohla údržba efektivně sledovat napájecí zdroje, kolísání a výpadky 24 VDC, výkyvy teplot v rozvaděčích a další veličiny. A bylo by třeba to dělat ideálně na dálku.

Nenašli jsme ho, tak jsme ho vyvinuli

kolaz kit new

Přestože prodáváme spoustu senzorů, routerů, OPC serverů a dalších produktů pro sběr dat, nic, co by vyhovovalo výše uvedenému, jsme v portfoliu našich partnerů ani jinde nenašli. Proto jsme vyvinuli vlastní produkt,“ říká majitel FOXONu Ing. Jaromír Peterka.

Jeho tým vyvinul bezdrátové senzory, které sbírají různé veličiny a posílají je přes gateway do dalších systémů, kde data můžete sledovat. Jsou bezbateriové, a díky tomu mohou data poskytovat mnohem častěji než jiné bezdrátové senzory. Fungují na vzorkovací frekvenci 8 kHz a každých 5 sekund pošlou na bránu aktuální hodnoty.

schema fiot starter kit new

Díky tomu můžete bezdrátově sledovat nejen pomalé děje, jako třeba změny teploty, ale i děje mnohem rychlejší. Bezesporu největší výhodou je sledování kvality a výpadků napájecího napětí 24 VDC, dokáže ale měřit více různých veličin.

Vyzkoušejte si to taky, ve startovacím balíčku

Abyste mohli senzory a bezdrátový sběr dat vyzkoušet co nejjednodušeji ve svém provozu, připravili jsme je v praktické startovací sadě FIOT Starter Kit. Ta obsahuje dva senzory, bránu, průmyslový zdroj, WiFi/LTE router a další příslušenství.

FIOT Starter Kit promo sada

Podle návodu ji za několik minut zapojíte a už vidíte živá data. Buď ve webovém rozhraní anebo v mobilní aplikaci. Taky můžete přes Modbus TCP a OPC server data posílat do databáze a dalších nadřazených aplikací. Prostě s nimi už pracujte podle svého.

Pro koho je systém bezdrátového monitoringu FIOT Starter Kit?

Pro každého ve výrobě a údržbě, který potřebuje aktuální data. Protože jde o předpřipravené řešení sběru, zpracování a vizualizace dat, je vhodný pro ty, kteří potřebují začít měřit rychle a bez složité přípravy či montáže.

FIOT sensor v rozvadeci1

Je to ideální první krok pro ty, kteří chtějí opravdu začít s condition monitoringem a Průmyslem 4.0. Taky si díky tomu můžete vyzkoušet bezdrátový sběr po frekvenci 868 MHz, to znamená bez potřeby využít WiFi (2,4 nebo 5 GHz), kterou zřejmě pro tyto účely nemáte k dispozici.

Jaké veličiny FIOT Sensor dokáže měřit?

fiot starter kit web 2Protože starter kit obsahuje 2 senzory, můžete okamžitě začít sbírat až 10 hodnot, a to:

  • 2× kvalitu napájecího napětí 24 VDC,
  • 2× teplotu uvnitř senzoru,
  • 2× teplotu externí přes teplotní čidlo 1-Wire,
  • 1× analogový vstup pro měření vibrací, tlaku, průtoku, otáček apod.,
  • 1× digitální vstup pro měření počtu vyrobených kusů, počtu sepnutí relé kontaktů apod.,
  • 2× náklon ve 3 osách.

Ve ŠKODA AUTO Mladá Boleslav používají FIOT Sensor hned na několika místech. Chcete vědět, jak? Přečtete si případovku.

Proč se nebát bezdrátu? Protože to není jenom WiFi

Celá sestava využívá pro bezdrátový přenos technologii IQRF. V EU se provozuje v bezlicenčním pásmu 868 MHz. To je obrovská výhoda, protože nepotřebujeme využívat pásma určená pro WiFi (2,4 a 5 GHz), která využívá IT, logistika atd.

Co s těmi daty dál

Data pak můžete vidět různými způsoby:

1. V mobilu a tabletu

V mobilní aplikaci FIOT Starter Kit uvidíte po správném nastavení aktuální (tedy max. 5 sekund stará) data z každého senzoru vaší sestavy. Můžete si vybrat buď v seznamu senzorů přímo v aplikaci, nebo načíst QR kód, který daný senzor zastupuje. Ten si nalepíte třeba na rozvaděč nebo na dispečinku, a tím si zkrátíte hledání konkrétního senzoru.

vizualizace fiot starter kit 1

2. Na webu odkudkoli

FIOT brána má v sobě vlastní webové rozhraní s vizualizacemi v podobě dashboardů. Stačí být v lokální síti (nebo připojen přes VPN) a na webu vidíte data. Nejen ta aktuální, ale i dvouhodinovou historii. Pokud vám tenhle dashboard poběží třeba na dispečinku na obrazovce, nikdy vám neuteče nepříjemná změna v hodnotách.

3. V dalších systémech

Pokud chcete vidět data lépe a komplexněji, dají se přes OPC server Modbus sbírat do databáze a poskytovat dalším systémům. Buď těm vašim, které už používáte, a zaimplemetovat tak data do dalších procesů, nebo třeba do sofistikovanějších vizualizačních prostředí. Naši klienti používají buď komplexní platformu ThingWorx (která je ale nákladná a hodí se hlavně pro velké projekty), nebo vizualizační a dashboard systém Grafana. Ten je zdarma, a přitom umí zobrazovat data přesně, jak potřebujete. Stačí ho jen správně nakonfigurovat.

Co když potřebujete víc senzorů a bran

FIOT LOGONa jedné bráně může fungovat až 5 senzorů, takže si můžete další tři přikoupit a sbírat hodnoty z více míst. Dosah gatewaye je až 100 m – když ji dobře umístíte, dost možná vám pokryje celou výrobní halu.

Samozřejmě můžete využít i víc sad, ale neměly by se dosahy bran překrývat. Pokud už budete potřebovat víc senzorů a bran, ozvěte se nám, nejlepší bude, když vám postavíme řešení konkrétně pro vás.

Související produkty

Novinky
z naší firmy

Stačí 2 e-maily měsíčně a neunikne vám nic podstatného. 
Přihlaste se a každou druhou středu čtěte přímo ve své poště.

Váš e-mail je u nás v bezpečí. Vždy ctíme Zásady zpracován osobních údajů.

Společnost FOXON je držitelem certifikátu ISO 9001:2018

Sledujte nás i na sociálních sítích.

Made by FOXON s.r.o. © 2019

Rychlý dotaz


Typ vašeho dotazu