OSTATNÍ ČLÁNKY

Ostatní články

Programování eWONu přináší další možnosti využití

Víte, že za našimi dodavateli jezdíme pravidelně na meetingy a školení? Přečtěte si rozhovor s produkťákem Alešem a technikem Tomášem – FOXOŇáky, kteří přivezli zajímavé informace z eWONu.

auto atomSetkávat se s našimi dodavateli je pro nás důležité. Chceme vědět, co se děje nového, zlepšovat se v práci s jejich produkty, ale také jim dávat zpětnou vazbu od vás, zákazníků. Tentokrát naši technici vyrazili do Belgie na meeting v eWONu. Proto jsme se jich zeptali, co zajímavého je tam čekalo.

Meeting pro distributory už letos v eWONu proběhl. O čem setkání bylo tentokrát a co jste si chtěli z meetingu přivézt?

Aleš: Jednalo se hlavně o školení programování modemů eWON, především typu Flexy. Jel jsem si pro nové informace, které můžeme zákazníkům poskytovat na technické podpoře, aby dokázali produkty eWON maximálně využít.

Tomáš: Já jsem především chtěl zjistit, jestli a jak bychom mohli eWONy využívat v projektech FIOT.

Co konkrétně jste se tedy učili?

Aleš: Jeden z hlavních techniků, Simon, pro nás měl připravenou doslova „nalejvárnu“. Nejen, že nám řekl, co vše eWON umí a jak to udělat, ale na praktických příkladech jsme si to hned zkoušeli.

Pracovali jsme v programovacích jazycích Java, JavaSkript a Basic a ukazovali jsme si, jak v nich naprogramovat různé přídavné funkce, aby modemy posílaly hlášení, tvořily vizualizace atd. Ta mocnost programování pro mě byl zážitek.

Tomáš: Modem eWON sám o sobě slouží pro vzdálenou správu. Takže se někde připojí k PLC a slouží k úpravám programu, kontrole systému nebo se z něj vyčítají data. Programovací jazyk, který v modemu je, může ta data třídit, předzpracovat, posílat různá data na různá místa…

Věděli jsme, že tam jde něco doprogramovat, ale dokumentace není zrovna ideální. Tohle školení nám ještě víc vysvětlilo, jak přesně v tom pracovat, na co si dát pozor. Mnohem víc teď víme, na čem můžeme stavět.

schema 1

Jaké další novinky eWON představil anebo chystá?

Aleš: Připomněli jsme si některé novější funkce, se kterými už ve FOXONu pracujeme, např. podporu protokolu MQTT (tu teď testujeme). Nebo to, že i nižší řada eWONů, to znamená Cosy 131, už taky umí posílat alarmy, což dříve nebylo.

Tomáš: Některé novinky čerstvě běží, některé se postupně budou přidávat, třeba podpora USB, paměťových karet atd. Musím říct, že vývoj je tam znát, každých pár měsíců má eWON nový software, který odemyká další možnosti. Důležité je vědět, že se to netýká starších modemů, tedy řady CD a Cosy 141, protože ty se budou postupně stahovat z prodeje.

Aleš: Ještě na jednu věc bych rád upozornil. Na konci roku 2018 skončí platnost některých eWON certifikátů v účtu Talk2M. Je tedy nutné do té doby certifikát aktualizovat. Stačí eWON připojit k Talk2M, certifikát se stáhne automaticky. Výrazně doporučuji všem zákazníkům to neprošvihnout. Po letošním Silvestru to bude o dost složitější.

ewon screen

Co se vám v Belgii nejvíc líbilo?

Tomáš: Provedli nás montovnou. Viděli jsme, jak do eWONu přicházejí osazené desky. Ty pak zakrabičkují, nahrají do nich svůj software a posílají je k zákazníkům. Takhle vyrobí v Belgii 70 000 modemů ročně.

Aleš: Mě nadchlo pracoviště pro školení, to beru i jako inspiraci pro FOXON. U stolů je instalovaná DIN lišta, na kterou si můžu jednoduše nacvaknout modul, který zrovna potřebuju. V našem případě to bylo třeba PLC a eWON. Je tam k tomu připravené napájení, internet atd. Vše vypadá čistě a uklizeně, a přitom je to velice praktické.

prac deska1

A co váš výlet přinese našim zákazníkům?

Aleš: eWON má velké množství předem naprogramovaných serverů, stačí je jenom využít. Ale dá se doprogramovat vlastní specifický server pro sběr dat, který třeba vůbec neexistuje. Když bude mít zákazník schopného programátora, může eWON využít i pro zařízení, které není podporované.

Tomáš: Rádi bychom modemy eWON použili i v projektech. Teď pracujeme na takových, které jsou celé na jedné síti, takže modemy pro vzdálenou správu tam nenajdou uplatnění. Díky eWONům ale dokážeme připravit i projekt, který bude obsluhovat třeba deset malých objektů různě rozmístěných v prostoru. Ty tak můžeme propojit dohromady a připojeným eWONům naprogramovat funkce, které potřebujeme.

Související produkty

16 191.50 Kč (bez DPH)
15 873.50 Kč (bez DPH)
15 661.50 Kč (bez DPH)

Společnost FOXON je držitelem certifikátu ISO 9001:2015.

Sledujte nás i na sociálních sítích.

Made by FOXON s.r.o. © 2018

Rychlý dotaz


Typ vašeho dotazu