Pátý díl našeho kurzu budeme věnovat firmware CPU a ostatních komponent, vysvětlíme si souvislosti mezi verzí firmware CPU a verzí TIA Portal, naučíme se, jak nahrát správný firmware do PLC a také do displeje CPU. Na závěr si předvedeme, jakým způsobem může nový firmware ovlivnit například diagnostiku displeje PLC.
Ve spolupráci se společností FOXON s.r.o. a portálem blaja.cz vznikl tento kratší praktický kurz ohledně seznámení s PLC Simatic S7-1500 od společnosti Siemens. Téměř všechny obrázky a texty vznikly jedinečně jen pro tento kurz S7-1500.
FOXON s.r.o. & Jaroslav Blažek
5.1 Kontrola existujícího firmware pro CPU
5.2 Kontrola fyzického PLC a jeho firmware
5.3 Stažení firmware pro CPU z webu podpory Siemens
5.4 Zvolení vhodného postupu aktualizace firmware v CPU
5.5 Aktualizace firmware online s použitím software STEP7 (TIA Portal)
5.6 Úprava konfigurace TIA Portal pro nový firmware
5.7 Diagnostika displeje CPU v PLC programu s novým firmware
5.1 KONTROLA EXISTUJÍCÍHO FIRMWARE PRO CPU
Pro některé zařízení je nový firmware dostupný každou chvilku, jiné se aktualizace firmware nedočkají po celou dobu své životnosti. Navíc existuje spousta různých omezení, kdy nejde určitý FW (firmware) nahrát na konkrétní hardware a podobně.

Naše zkušební PLC 1511-1PN s označením 6ES7511-1AK00-0AB0 je momentálně vybaveno první verzí FW, který vůbec existoval. Proto je nezbytné si na webu podpory Siemens naši CPU zkontrolovat. Je vidět, že nynější verze je již vybavena FW 1.8 a pro práci s tímto CPU je nutný TIA V13 SP1 Upd 4.

Pokud ale nepotřebujeme nebo nechceme aktualizovat náš TIA Portal na SP1, tak si najdeme FW, pro který naše verze software stačí. Vše musíme hledat na webu podpory, kde máme také detailní popisy, co který firmware řeší, vylepšuje a opravuje. Vždy si tyhle údaje přečtěte. U každého firmware najdeme také aktualizaci FW displeje.

V jednoduché tabulce máme přehled, jaká verze TIA Portal, respektive STEP7, je nutná pro danou verzi firmware CPU 1511-1 PN.

Pokud momentálně nemáme přístup na internet, v hardwarové konfiguraci TIA Portal máme v informacích o konkrétním CPU v roletovém menu všechny dostupné verze firmware. Pro STEP7 V13 je maximální možný FW 1.5. Vyšší verzi dostaneme pouze po instalaci Update a následně SP1.

U PLC řady S7-1500 máme pro rychlou kontrolu možnost zobrazení typu přesného hardware a firmware na displeji CPU. Vidíme přesně typ CPU 1511-1 PN a verzi firmware 1.0.1.
Tento obrázek si zapamatujte, po aktualizaci firmware bude vypadat jinak.

V jednom z předchozích dílů kurzu jsme si ukázali, že displej na CPU je samostatná záležitost, dá se oddělat a dá se také aktualizovat jeho FW. Proč – to uvidíme na závěr lekce v praktické ukázce.

Ještě z jiné strany můžeme překontrolovat aktuální CPU a jeho firmware. A sice online připojením k PLC a diagnostikou v TIA Portal.

Stejně jako typ použitého displeje, objednací číslo a firmware.
Kontrole aktuálního hardware a firmware konkrétní sestavy je nutné věnovat velkou pozornost. I když je vše ošetřeno, ne vždy se při špatném zadání nebo nevhodném souboru s firmwarem aktualizace bez problémů ukončí. Jakmile vám PLC zamrzne, už nemusí pomoci nic. Samozřejmě platí obecné podmínky pro nahrávání FW ohledně vypínání CPU a podobně.

Na webu technické podpory Siemens najdeme pro konkrétní produkt vždy poslední dostupný firmware. Jak jsme viděli na začátku, opravdu poslední verze CPU1511-1 PN je 1.8. Nižší verze jsou dostupné rolováním stránky dolů.
Výrobce doporučuje vždy aktualizovat na nejnovější verzi firmware.

Stažení firmware není volně dostupné, je nutné mít vytvořen účet na webu podpory, přihlásit se a odsouhlasit podmínky použití.

Stažený firmware je nejprve samorozbalovací .exe soubor označený podle typu CPU a FW. My budeme aktualizovat firmware na verzi 1.5.1.

Po rozbalení se nám v patřičném místě vytvoří složka a soubor S7_JOB.S7S. O tom bude řeč dále.

Ve složce je pak samotný soubor firmware pro aktualizaci.
<
5.4 ZVOLENÍ VHODNÉHO POSTUPU AKTUALIZACE FIRMWARE V CPU
Pro aktualizaci firmware jsou možné tři postupy (kromě aktualizace přes webový server), každý má své pro a proti, my si řekneme o všech a prakticky vyzkoušíme jeden z nich.

První možnost je online aktualizace s použitím software STEP7 (TIA Portal).

Druhá možnost je offline aktualizace s použitím paměťové karty SIMATIC Memory Card a také software STEP7 (TIA Portal). V něm si vytvoříme paměťovou kartu určenou k aktualizaci firmware. Aktualizace začíná ihned po vložení karty do CPU.
Poslední možnost je taková pro zkušené uživatele, není nutný žádný software TIA Portal, stačí jen SIMATIC Memory Card paměťová karta. Na ni překopírujeme nebo přímo rozbalíme stažený firmware, aby karta obsahovala uvedenou složku a jeden soubor. Ten je ovládací a říká CPU, co má udělat, tedy aktualizovat firmware. Aktualizace opět začne ihned po vložení karty do CPU.

V menu TIA Portal Online & diagnostic po připojení k CPU přejdeme do nabídky aktualizace firmware. Nejprve pro CPU vybereme procházením patřičný soubor s firmwarem. Následně stačí použít tlačítko Run update.

Procházením jsme si našli v PC ten správný firmwarový soubor. Pokud budete dávat aspoň trochu pozor, nejde to splést, v názvu souboru je klíčován typ CPU a také verze firmware.

Nahrání firmware chvíli trvá, není to hned. Takže než uvidíte toto potvrzující hlášení, počkáte si. Je to rozdílné od typu zařízení, u této nejjednodušší CPU trval celý proces asi tři minuty.

Kupodivu přenos firmware do displeje PLC si vyžádal podstatně více času – asi devět minut.

V čem je nový firmware lepší a jaké přináší výhody, jste si jistě našli na webu podpory Siemens, viz odkaz v závěru lekce. Například displej již v menu Overview nemá tolik obrazovek, stačí jen jedna, kde je uveden typ PLC, jeho IP adresa, objednací číslo a verze nového firmware 1.5.
Viz výše kapitola 5.2.

To vše ale také od určité verze firmware samotného displeje.

Na závěr stačí pro pořádek v projektu TIA Portal vyměnit původní CPU za novou s firmwarem 1.5.

To vše řádně uložit, kompilovat a standardně nahrát do PLC. Nejlépe ale najednou přes ikonu v horním menu TIA Portal.
5.7 DIAGNOSTIKA DISPLEJE CPU V PLC PROGRAMU S NOVÝM FIRMWARE
Tato funkce v Simatic S7-1500 je dostupná právě až od verze firmware 1.5 a vyšší v TIA Portal V13 a využívá vylepšenou instrukci GET_DIAG pro vyhodnocení stavu displeje na CPU, například zda je vložen nebo vytažen.

Systémovou funkci, instrukci GET_DIAG najdeme v seznamu rozšířených funkcí TIA Portal. Po vložení bloku do PLC programu si přečtěte kontextovou nápovědu, abyste viděli, co vše se dá s pomocí této funkce monitorovat.

K této instrukci ještě vytvoříme datový blok GET_DIAG_DB (DB54), do kterého funkce neustále zapisuje status monitorovaného hardware.

Asi takto. Funkce GET_DIAG dokáže spoustu užitečných věcí, podle stavu na jednotlivých vstupech, stačí opravdu pročíst nápovědu TIA Portal.

Ve VAT tabulce je vidět status jednotlivých proměnných v našem datovém bloku. Online stav je při vytaženém displeji, stav ve sloupci komentář pak při vloženém displeji. Rozklíčování opět přes nápovědu a za domácí úkol.
Mnohdy nový firmware dokáže vytrhnout trn z paty, ale ne vždy je vhodný, záleží na konkrétní aplikaci. Je také nutné si zapamatovat, že upgrade je svázán s nezbytnou minimální verzí vývojového prostředí TIA Portal, navíc u S7-1500 je možný i opačný postup, tedy downgrade do původní, nižší verze.
Autor: Jaroslav Blažek, blaja.cz